AKP’den Emeklileri Kızdıracak Karar: Günler Kala İptal Edildi!

AKP iktidarında Hazine’den aldıkları pay her geçen gün düşen emekliler, bayramlarda ödenen ufak ikramiyeler ile avutulmaya devam ediliyor.

Bu yıl 3000 lira olarak hesaplara yatırılan bayram ikramiyeleri için henüz resmi bir tarih paylaşılmazken, AKP’ye yakın medya kuruluşları ödeme takvimini şimdiden kamuoyu ile paylaştı. Geçtiğimiz günlerde milyonlarca emeklinin kurban ibadetini daha rahat yapabilmesi için ikramiye ve maaşların birlikte ay başında ödeneceğini iddia eden iktidar medyası, şimdilerde ise çalışmanın yetişmediğini belirterek maaş ödemelerinin bayramdan hemen önce yapılacağını duyurdu.

EMEKLİLERİN İKRAMİYESİ FARKLI MAAŞLARI FARKLI TARİHTE YATACAK

Sabah’ta yer alan habere göre, 3 bin liralık bayram ikramiyeleri için 3-7 Haziran tarihleri belirlenirken, emeklilerin 18-27 Haziran tarihlerinde almaları gereken maaşlar içinse 10-14 Haziran tarihleri kararlaştırıldı. Ancak 17 milyona yakın emekli, söz konusu değişiklik nedeniyle tepkili.

Türkiye’de görülen enflasyon karşısında her geçen gün ezilen emeklilerin çok büyük bölümü, mevcut maaşları nedeniyle kurbanlık alamıyor olsalar da, aylıklarını biriktirerek kurbanlık almayı düşünen emekliler ise ödeme takviminin erkene çekilmesini bekliyor. Maaş ödemelerinin 14 Haziran’a kadar sürmesi halinde Kurban Bayramı öncesi kurbanlık bulmakta zorlanacaklarını düşünen emekliler, yetkililere yaptığı çağrıda bu hafta itibarıyla ödeme takviminin tamamlanmasını talep etti.

Sosyal medyadan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sert eleştiriler getiren emekliler, “Kasada para mı yok? Neden emeklileri bayram öncesi telaşa sokuyorsunuz” sözleriyle tepkilerini dile getirdi.

MAAŞ VE İKRAMİYELER BU SIRAYA GÖRE DAĞITILACAK

Türkiye’deki emekli sayısının 17 milyonu bulması nedeniyle ödemeler, aşamalı olarak yapılacak. Bankacılık sisteminde sorun çıkmaması adına hem maaş hem de ikramiye ödemelerinin ilk olarak SSK’lı emeklilere yapılması planlanıyor.

Bu aşamada SSK’lı emekliler, kimlik numaralarına göre iki farklı güne ayrılacak. Sonrasında ise Bağ-Kur ve Emekli Sandığı için ödemeler tamamlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir